dnj
11 اسفند 1401 - 12:25

تهران مستعد زلزله‌های بالای 7 ریشتر/ مسؤولان هوشیار باشند

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: شهر تهران به عنوان پایتخت در یک بافت گسل‌خیز قرار دارد و به همین جهت باید به این مسأله توجه شود.

به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، علی نصیری رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ضمن اشاره به برگزاری سومین تمرین مشترک امداد هوایی کلانشهر تهران با سناریوی بحران زلزله اظهار کرد: در این تمرین ۲۱ دستگاه از جمله سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هواپیمایی ایران و اصحاب رسانه فعالیت دارند.

وی افزود: شهر تهران به عنوان پایتخت در یک بافت گسل‌خیز قرار دارد و به همین جهت باید به این مسأله توجه شود. در سال‌های گذشته اقداماتی در زمینه ایمن‌سازی ساختمان‌های تهران صورت گرفته و تهران نسبت به یک دهه گذشته شده ایمن تر است اما تهران همچنان مستعد زلزله‌های 7 ریشتری و بیشتر است که از این منظر بحث نوسازی بافت فرسوده اهمیت دوچندانی می‌یابد.

وی افزود: زلزله 5 ریشتری در تهران می‌تواند موجب به وجود آوردن آوارهای زیادی شود. باید آمادگی کامل را در بحران‌ها داشته باشیم. به همین دلیل در سومین سال پی در پی مانور و تمرین مشترک امدادی با همکاری تمام دستگاه‌ها و تمام ظرفیت برگزار می‌شود. 

نصیری در مورد تمرین امروز اظهار کرد:  برای این تمرین ۶ ماه است برنامه‌ریزی شده است. ما در طول این مسیر و گرفتن مجوز، سناریو را ۱۲ بار تغییر داده‌ایم. 

نصیری افزود: انتقال مجروحان و نیروهای امدادی توسط بالگردها بخشی از تمرین امروز است. در تمرین امروز ستاد بحران هم فعال شده است، برای اینکه عملیات قابل‌ رصد باشد پایش‌های زمینی و تصویری انجام خواهد شد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1067902