dnj
05 دی 1401 - 10:29

۱۸هزار و۳۴واحد مسکونی روستایی دراستان زنجان در محدوده گسل زلزله

زنجان-مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان از شناسایی ۱۸هزار و ۷۳۴ واحد مسکونی روستایی در استان در محدوده گسل زلزله خبر داد و گفت: ۵۲ هزار مسکن روستایی مقاوم در زنجان وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا خواجه ای گفت: مهمترین مولفه در کاهش عوارض وقوع حوادث و بلایای طبیعی، تدابیر پیشگیرانه پیش از بروز آنها است که باید با تدبیر و برنامه‌ریزی مناسب و با در اولویت قرار دادن آموزش‌های توانمندساز و اقدامات پیشگیرانه و اگاهی بخشی عمومی در راستای رفتار و عملکرد بهینه مردم در شرایط وقوع بحران، بستر مدیریت بهینه بحران های طبیعی و امکان زندگی ایمن‌تر برای عموم مردم فراهم شود .

وی با تاکید بر اینکه ، تمامی نهادها و دستگاههای ذیربط نسبت به بازنگری آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و ... با هدف تحقق نظارت بهینه و افزایش کارآمدی و اثربخشی سیستم های کنترل و نظارت باید اقدامات ویژه ای انجام دهند، افزود: باید با نگاه دانش محور و با بهره گیری هرچه بیشتر از یافته های علمی و تجارب به دست آمده، حوادث طبیعی مطابق با استانداردهای جهانی به حداقل ممکن کاهش یابد و بدون تردید آگاهی بخشی و وجود مدیریتی قوی و کارآمد و همکاری و همفکری همه دست اندرکاران، از عوامل مؤثر و کارساز در پیشگیری و کاهش خسارت می باشد.

خواجه ای لزوم شناسایی نقاط بحرانی و میزان توان داخلی در استان برای مواجهه با بلایای طبیعی را امری مهم عنوان کرد و ادامه داد: حدود ۱۵۳ روستای استان زنجان معادل ۱۸ هزار و ۷۳۴ واحد مسکونی روستایی در محدوده گسل زلزله است و تا به امروز از این تعداد حدود ۶۸۵۷ واحد مسکونی مقاوم سازی شده( معادل ۳۷) و متاسفانه ۶۳ درصد هنوز مقاوم سازی نشده است که می‌طلبد برنامه ریزی منسجم و دقیق صورت گیرد و با تخصیص اعتبارات واحدهای مسکونی مقاوم سازی می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان یادآور شد: حدود ۲۷۵ روستا با بیش از ۴۲ هزار واحد مسکونی روستایی در مسیر سیلاب قرار دارد که نیازمند مقاوم سازی است که از این تعداد تاکنون ۱۸۱۶۹ واحد مقاوم سازی شده( معادل ۴۳ درصد) و برآورد اعتبار برای ایمن سازی این تعداد روستا در سال گذشته ۴۵۰ میلیارد تومان بود.

خواجه ای ادامه داد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در استان‌های مختلف را مقاوم‌سازی می‌کند که سهم استان زنجان از این تعداد سالانه ۵ هزار واحد است.

وی با اشاره به آمار واحدهای مسکونی مقاوم سازی شده در روستاهای استان، گفت: از سال ۸۴ به بعد خوشبختانه ۵۲ هزار واحد از ۹۲ هزار واحد مسکونی در روستاها( معادل ۵۶ درصد) و حدود ۱۰۷۸۴ واحد هم در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر استان از ۲۵۵۰۶ واحد مقاوم سازی شده اند.

خواجه ای با بیان اینکه ، استان زنجان در بحث مقاوم سازی واحدهای مسکونی با همت بانک های عامل، ۶ درصد بالاتر از میانگین کشوری است، اظهار داشت: این میزان کافی نیست چراکه همه ما در مقابل جان مردم مسئول هستیم و باید پاسخگو باشیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 935065