dnj
27 بهمن 1401 - 14:02

دبیرکل ناتو: سوزاندن قرآن غیرقابل قبول است

دبیرکل ناتو طی نشست خبری با وزیر خارجه ترکیه، ضمن تاکید بر کمک‌رسانی شبانه‌روزی کشورهای عضو این ائتلاف به زلزله‌زدگان، بار دیگر خواستار موافقت آنکارا با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که به آنکارا سفر کرده، امروز (پنجشنبه) در نشست خبری با «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه شرکت کرد.

استولتنبرگ در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: «[به اینجا] آمدم تا همبستگی خود با ترکیه در پی زلزله را ابراز کنم و از شجاعت تیم‌های جستجو و نجات تمجید داشته باشم. کشورهای ناتو به صورت شبانه‌روزی برای انتقال کمک‌ها به ترکیه تلاش می‌کنند».

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، وی با بیان اینکه اعضای ناتو در حال ساخت هزاران خانه موقت برای زلزله‌زدگان ترکیه هستند، توضیح داد: «شهروندان کشورهای ناتو هم میلیون‌ها یورو برای کمک به ترکیه جمع‌آوری می‌کنند».

دبیرکل ناتو درباره کمک‌رسانی به ترکیه در پی وقوع زلزله شدید ده روز قبل اظهار داشت: «تمرکز ما اکنون بر روی ایجاد سرپناه و اسکان آوارگان است. ائتلاف [ناتو] از توانایی‌های خود برای انتقال تجهیزات پناهگاهی به ترکیه استفاده می‌کند. ما همیشه در کنار مردم ترکیه هستیم».

استولتنبرگ سپس با اشاره به تنش‌های اخیر بین ترکیه با سوئد و فنلاند درخصوص درخواست‌های آنها برای عضویت در ائتلاف ناتو نیز گفت: «اکنون زمان تصویب پیوستن فنلاند و سوئد به ائتلاف است. ما نگرانی‌های امنیتی مشروع ترکیه را درک می‌کنیم و مبارزه با تروریسم یک ماموریت اصلی ائتلاف است».

طبق این گزارش، وی همچنین درباره اقدام شنیع و غیرانسانی سیاستمدار سوئدی در اهانت به قرآن کریم، تاکید کرد: «سوزاندن قرآن غیرقابل قبول است و من از توانایی سوئد برای جلوگیری از هرگونه اقدامات مشابه استقبال می‌کنم».

 

 

در حال تکمیل...

منبع: فارس
شناسه خبر: 1040460